40 lat sukcesów Staubli z wizją i najwyższym poziomem jakości i obsługi klienta Artykuły firmy Kontakt do firmy

25.01.2023

Stäubli Robotics, oddział szwajcarskiej grupy Stäubli, po raz pierwszy zajął się robotyką w 1982 roku. Współpraca z amerykańską firmą Unimation, pierwszym znanym na świecie producentem robotów przegubowych, doprowadziła do pierwszej dystrybucji 6-osiowych robotów przemysłowych. Później w tym samym roku obaj współpracowali przy swoich pierwszych robotach SCARA. Te hydrauliczne maszyny przekształciły się później w napędzane elektrycznie maszyny SCARA, a jeszcze później w zdobywcę nagrody Red Dot TS2 SCARA firmy Stäubli w 2021 roku.

Więcej nowości w robotyce: nowe możliwości w czystych i trudnych środowiskach

Firma Unimation została zintegrowana ze Stäubli w 1989 r., aw 1993 r. firma Stäubli wprowadziła na rynek swojego pierwszego robota wyprodukowanego w całości we własnym zakresie: 6-osiowego robota Stäubli RX90. Był to również kamień milowy w robotyce, ponieważ RX90 był pierwszym na świecie w pełni hermetycznym 6-osiowym ramieniem robota. To znacznie rozszerzyło potencjał robotów do użytku w wielu gałęziach przemysłu z zastosowaniami w czystych lub trudnych środowiskach. Oznaczało to również wprowadzenie opatentowanej przez Stäubli skrzyni biegów JCS i technologii sterowania CS7.

W kolejnych latach firma Stäubli Robotics rozwijała się poprzez przejęcia, wzmacniając swoje możliwości i wiedzę specjalistyczną, podążając ścieżką innowacji. Podstawowa seria RX ewoluowała w 6-osiową serię TX. Roboty te byłyby pierwszymi wyposażonymi w zastrzeżony kontroler CS8C firmy Stäubli oparty na komputerze PC, który znacznie uprościł programowanie robotów dla wszystkich typów użytkowników.

Od tego czasu zadebiutowały nowe generacje 6-osiowych TX2 i TS2 SCARA. Roboty udowodniły swoją elastyczność i skalowalność, dodając specjalną kinematykę i modele do szczególnie wrażliwych środowisk w sektorze farmaceutycznym i medycznym, wilgotnych środowisk w przemyśle spożywczym i trudnych środowisk w motoryzacji.

Dodanie AMR, AGV i cobotów do miksu

Roboty mobilne stanowiły kolejną granicę, aw 2018 r. firma Stäubli opracowała pierwszy system robota mobilnego we współpracy z firmą WFT, producentem maszyn specjalnego przeznaczenia i platform mobilnych. Wkrótce potem firma połączyła się ze Stäubli, tworząc Stäubli WFT. Zwiększyło to wysiłki innowacyjne Stäubli w zakresie rozwoju najnowocześniejszych autonomicznych robotów mobilnych (AMR) i pojazdów z automatycznym prowadzeniem (AGV) – teraz o ładowności do 500 ton.
Firma Stäubli intensywnie badała współpracę człowiek-maszyna, kładąc szczególny nacisk na rozwiązanie problemu, w jaki roboty mogą bezpiecznie wchodzić w interakcje z ludźmi przy zachowaniu wysokiej wydajności. W 2018 roku firma wprowadziła na rynek serię TX2touch POWER Cobot (robot współpracujący), która wyróżnia się zaawansowaną technologią bezpieczeństwa. TX2touch to pierwszy cobot, który osiągnął poziom bezpieczeństwa SIL3/PLe i udowodniono, że bezpiecznie współpracuje z ludźmi w wielu środowiskach przemysłowych. 

Maksymalna wydajność, elastyczność i łączność

- Dzięki naszym przejęciom, ciągłym innowacjom produktowym i rozbudowie naszych globalnych oddziałów Stäubli byliśmy w stanie utorować drogę do elastycznych rozwiązań dla inteligentnej fabryki jutra — mówi Gerald Vogt, dyrektor generalny Stäubli Group. Obecnie Stäubli ma prawdopodobnie najpotężniejsze roboty cztero- i sześcioosiowe w dolnym i średnim zakresie obciążeń. Wszystkie są zgodne ze standardami Przemysłu 4.0 i po niewielkich modyfikacjach mogą służyć jako coboty POWER do bezpośredniej współpracy człowieka z robotem.

- Chcemy w sposób zrównoważony kształtować rynek robotów przemysłowych i umocnić naszą pozycję lidera na szybko rozwijających się i napędzanych technologią rynkach. W przyszłości bardziej niż kiedykolwiek skoncentrujemy się na holistycznych rozwiązaniach robotyki, które są precyzyjnie dostosowane do potrzeb naszych klientów — mówi Christophe Coulongeat, prezes wykonawczy robotyki w Stäubli. Ciągłe inwestycje w nowe technologie, najwyższe parametry wydajności robotów, wyjątkowy całkowity koszt posiadania [TCO], ścisła współpraca z lokalnymi klientami oraz rozszerzony zakres usług – wszystko to ma na to wpływ.

Oprócz 40-lecia Dywizji Robotyki Stäubli, ostatnie rekordy produkcji i przyjmowania zamówień, a także rozszerzona produkcja w wielu zakładach produkcyjnych, dają Stäubli Robotics jeszcze więcej powodów do świętowania.

Od pierwszego dnia innowacyjność, wydajność, pasja, ludzie, duch zespołowy i partnerstwo sprawiły, że jesteśmy wiodącym międzynarodowym dostawcą robotyki i robotyki mobilnej, którym jesteśmy dzisiaj. Świadectwa naszej #40rocznicy

Źródło i fot.: Stäubli Łódź