Bezdotykowe przełączanie, żeby nie rozprzestrzeniać wirusów, CAPTRON / AUTOMATECH
Uściski dłoni, uściski, pocałunki – to, co jeszcze kilka miesięcy temu uznawane było za oznakę grzeczności i uczucia, nabrało posmaku zagrożenia od czasu pandemii COVID. Ludzie nadal niechętnie nawiązują kontakt bezpośredni, nawet po złagodzeniu ograniczeń. Choć według ekspertów te tradycyjne formy powitania nie są skazane na całkowite wyginięcie, to sceptycyzm wobec dotyku rośnie. Nie bez powodu: według danych niemieckiego instytutu zdrowia aż do 80 % chorób zakaźnych przenoszonych jest przez ręce. A zgodnie z przeglądem w „Journal of Hospital Infection” różne koronawirusy mogą być na przykład wykrywane na powierzchni do dziewięciu dni.
Obecnie konsumenci są bardziej niż kiedykolwiek świadomi nowych, codziennych zagrożeń. Jest to widoczne nie tylko w kontakcie osobistym. Zmienia się również sposób, w jaki zachowujemy się i poruszamy w przestrzeni publicznej. Zamiast używać klamki, uchylone drzwi otwierane są stopą, włączniki lub sygnalizatory świetlne obsługiwane są w miarę możliwości za pomocą łokcia. W środkach transportu publicznego ludzie noszą teraz rękawiczki: żeby kupić bilety z automatów biletowych, poprosić o zatrzymanie się lub otworzyć drzwi.
Zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu, publicznie dostępnych, rośnie zapotrzebowanie na technologie, które są tak bezkontaktowe, jak to tylko możliwe i które ograniczają do minimum konieczny kontakt z powierzchnią, a tym samym ryzyko infekcji.
ELEKTRONICZNE PRZYCISKI Z FUNKCJĄ prawie BEZDOTYKOWĄ mogą tu odegrać swoją rolę. Do obsługi konwencjonalnych przycisków mechanicznych wymagana jest pewna siła nacisku. Pojemnościowe przyciski z czujnikami są jednak pozbawione ciśnienia i uruchamiane przez lekki, krótki dotyk, nawet w rękawicach.
Przycisk tworzy pole, w którym stale mierzona jest pojemność pomiędzy jego powierzchnią a otoczeniem czujnika. Gdy obiekt przewodzący np. dłoń zbliża się do czujnika w tym polu, zwiększa się jego pojemność i następuje przełączenie. Ponieważ ciało ludzkie ma stosunkowo wysoką przewodność, nawet rękawica nie zakłóca funkcjonowania. W przyszłości możliwa będzie całkowicie bezdotykowa obsługa takich przełączników elektronicznych poprzez zwiększenie czułości przycisku.
Dzięki wysokiemu poziomowi wygody dla użytkowników, wiele firm transportowych już teraz używa wyłączników pojemnościowych do obsługi wyłączników w środkach transportu, sygnalizatorów lub lamp sygnalizacyjnych bez barier. Ponadto inteligentna technologia zastosowana w wyłącznikach elektronicznych z funkcją dotykową zapobiega niezamierzonemu włączeniu, na przykład na skutek deszczu, mrozu lub brudu. Przycisk samoczynnie kalibruje się do odpowiednich czynników zakłócających, a proces przełączania jest możliwy bez przeszkód.
Automatech od lat oferuje komponenty firmy Captron oraz stosuje je w swoich realizacjach.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi inżynierami, którzy przygotują ofertę wg Państwa potrzeb. Wykonujemy projekty zarówno wg specyficznych potrzeb klientów ‘szyte na miarę’, mamy również gotowe rozwiązania do natychmiastowego zastosowania. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo oraz wsparcie techniczne.
W czasach kryzysu najistotniejsze są sprawdzone kompetencje, a takimi może pochwalić się zespół inżynierów Automatech.
Nasz profesjonalizm został uznanie firmy Siemens, Automatech jest Kwalifikowanym Integratorem Siemens oraz uzyskał status Solution Partner.
Źródło i fot.: Automatech