Kebab z wysokojakościowym Algnianem Artykuły firmy Kontakt do firmy

25.04.2024

Kebab, to danie kuchni tureckiej, gdzie serwowane mięso poddawane jest pieczeniu oraz skrawaniu z pionowego rożna. Najczęściej do jego produkcji używa się kilku typów mięsa, zwykle baraniny lub jagnięciny. W Polsce tego typu danie serwuje się z mięsa wołowego z dodatkiem baraniny lub kurczaka, które zawijane jest w tortillę, pitę lub macę, podawane z sosami, a następnie zapiekane na grillu.

Mając na uwadze standardową produkcję kebabu, proces zamrożenia i poddawania obróbce termicznej, zanim będziemy w stanie go pokroić; dział rozwoju w Danii rekomenduje użycie systemu alginianowego, którego działanie jest tolerancyjne dla soli kuchennej (NaCl) oraz uwydatnia proces jego produkcji.
Alginian otrzymywany z brunatnych alg morskich, Phaecophyceae jest znanym środkiem zagęszczającym i żelującym stosowanym w produktach spożywczych. Dzięki odpowiednim jonom jest on w stanie wytworzyć wymagane właściwości żelu, które zapewniają stabilność pod wypływem obróbki termicznej oraz dobrze kontroluje proces synerezy w produkcie. System ten może być stosowany do wszystkich rodzajów mięsa, tłuszczu, skórek. 

Rozwiązanie na bazie alginianu, może przynieść korzyści w produkcji kebabu na dwóch poziomach:

  • w produkcja surowego mięsa  oraz
  • dla produkcji smażonego mięsa - obrabianego termicznie.

System alginianowy, tolerancyjny dla soli, jest systemem 2 składnikowym: EUROGEL STA 6317 + EUROGEL STA 5082. 

KORZYŚCI, które uzyskujemy bazując na rozwiązaniu alginianowym:

  • Doskonałe wiązanie wody, tłuszczu, mięsa, a także oleju,
  • Zmniejszenie straty podczas obróbki termicznej,
  • Większa soczystość mięsa,
  • Dobra krajalność,
  • Skrócony czas zamrażania,
  • Stabilność procesu – zamrażania i rozmrażania, redukcja synerezy,
  • Obniżenie kosztów produkcji.

Preparaty alginianowe posiadają funkcję spajające strukturę mięsa. Dzięki jego właściwością możemy nadać wyrobom mięsnym odpowiedni wygląd i konsystencję. Preparat alginianowy po uwodnieniu pozwala na uzyskanie odpowiedniej tekstury wyrobów mięsnych, od miękkiej do bardziej zwartej, jak również umożliwia wiązanie surowego mięsa z tłuszczem przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego aromatu oraz barwy.

Opracował: mgr inż. Paweł Pełka – Technolog żywności w Eurogum Polska sp. z o.o.
Źródło i fot.: Eurogum