Odwodnienie organizmu – jak mu zapobiegać? Artykuły firmy Kontakt do firmy

09.08.2021

Odwodnienie organizmu to stan, który może nieść nieprzyjemne konsekwencje, dlatego każdego dnia należy dbać o odpowiednią podaż płynów.

Odwodnienie organizmu, wbrew pozorom i powszechnemu przekonaniu, wcale nie jest stanem rzadko spotykanym i łatwo do niego doprowadzić szczególnie w upalne dni. Jeżeli bilans popytu na wodę i jej podaży zostanie zachwiany nawet w niedużym stopniu to organizm może zareagować przykrymi dolegliwościami. Należą do nich między innymi: spadek koncentracji, suchość w ustach, ogólne osłabienie czy ból głowy. W przypadku kobiet w ciąży odwodnienie może oznaczać natomiast obniżenie poziomu płynu owodniowego czy też niedobór składników odżywczych, mówi dietetyk Sylwia Turczyńska. U małych dzieci niedobór wody może spowodować apatię, rozdrażnienie, osłabienie, a nawet omdlenia. Co istotne, w przypadku noworodków i niemowląt odwodnienie może postępować bardzo szybkim tempie. Trzeba więc maluchy bacznie obserwować każdego dnia, dostosowując ilość podawanej wody do aktualnych potrzeb, zwiększając podaż w upalne dni, przy gorączce, infekcjach i dolegliwościach jelitowych, dodaje ekspert Mama i ja. Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić? Najbardziej podstawowe sygnały odwodnienia u osoby dorosłej to wzmożone pragnienie, senność i suchość skóry, a także ból głowy i ciemniejszy kolor moczu. U dzieci częstym symptomem są także płacz bez łez, rzadsze moczenie pieluszki, brak chęci do zabawy. Niemowlęta mogą mieć również zapadnięte ciemiączko, przyspieszony oddech i bladą, mało elastyczną w dotyku skórę.

Należy także zapobiegać pojawieniu się pragnienia, pijąc regularnie wodę w ciągu całego dnia, małymi łyczkami. Wypicie jednorazowo dużej ilości płynu, wbrew pozorom, nie przyniesie bowiem pożądanego skutku i nie nawodni organizmu. Będziemy mieli do czynienia z sytuacją analogiczną do podlania silnym strumieniem przesuszonego kwiatka, kiedy ziemia nie wchłania wody, tylko przepuszcza ją przez siebie i cała ciecz spływa do podstawki, mówi Sylwia Turczyńska, dietetyk personalny. Jeżeli chodzi o samą wodę to jej wybór również nie powinien być przypadkowy. Kobiety w ciąży i mamy karmiące powinny sięgać po wodę dedykowaną potrzebom ich oraz maluszków, jak na przykład bezpieczną, certyfikowaną wodę źródlaną Mama i ja w o obniżonej zawartości sodu i o niskim stopniu mineralizacji. Butelkę wody warto mieć przy sobie szczególnie w upalne dni, dodaje ekspert.

Woda źródlana Mama i ja

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
Strona www: https://wodadladziecka.pl/

Cena:
1,5 L – cena: 1,89 zł
0,5 L – cena: 1,49 zł
0,33 L – cena: ok. 1,35 zł

Źródło i fot.: materiały prasowe Wosana