Polarcool - nowość do niskich temperatur Artykuły firmy Kontakt do firmy

05.09.2022

Przedsiębiorstwo produkcyjno - handlowe COOL z Chotomowa k/ Warszawy wprowadziło pod koniec roku 2021 do sprzedaży najnowszy, samodzielnie zaprojektowany koncept urządzenia do zastosowań niskotemperaturowych pod nazwa handlową POLARCOOL.

Jeśli mówimy o niskich temperaturach mamy na myśli wszelkie potrzeby przemysłu np. spożywczego, czyli zamrażanie warzyw i owoców, mięsa , pieczywa i innych produktów a także przechowywanie produktów w stanie zamrożenia.

Technologie chłodnicze od dawien dawna zapewniają możliwość osiągania temperatur rzędu -20ᵒC, -30ᵒC zatem można zapytać co takiego nowego i korzystnego wnosi nowa maszyna POLARCOOL. Ewoluujące regulacje prawne mające wpływ na kierunki rozwoju branży chłodniczej spowodowały, że rozwiązania chłodnicze znane od wielu dziesięcioleci powszechnie stosowane jeszcze kilka lat temu musiały ostatecznie ulec eliminacji. Wpływ miało tu rozporządzenie Komisji Europejskie znane jak rozporządzenie f-gazowe, które praktycznie wyklucza stosowanie czynników chłodniczych o wysokim współczynniki GWP. Znikają z użycia takie czynniki jak np. R404A i inne jeszcze niedawno popularne freony , których misje miały bardzo duży wpływ na pogłębianie zjawiska globalnego ocieplenia. W ich miejsce coraz szerzej wchodzą czynniki naturalne, czyli amoniak oraz dwutlenek węgla a także propan i te właśnie gazy już zaczynają dominować w branży HVACR. 

Agregat POLARCOOL posiada dwie podstawowe cechy, które czynią go w obecnym czasie wyjątkowym:

  • posiada układy chłodnicze zawierające dwa czynniki naturalne: R290 – propan i R744 – dwutlenek węgla
  • konstrukcja agregatu opiera się na tzw kaskadzie, czyli sprzężonych oddzielnych układów I -go stopnia z R290 i II-go stopnia z R744.

Powyższe cechy sprawiają, że jest on ponadczasowym rozwiązaniem zgodnym z trendami ekologicznymi oraz koncepcją efektywną energetycznie w warunkach umiarkowanego klimatu Polski. Układ kaskadowym zapewnia odpowiednią wysoką efektywność w każdej porze roku a sam obwód II-go stopnia z dwutlenkiem węgla ma zapewnione stabilne parametry w odróżnieniu od prostych układów dwutlenkowych, które dość mocno rozpowszechnione w kraju są  nieefektywne w okresach letnich. Tą stabilność zapewnia właśnie I-stopień propanowy, który buforuje układ z dwutlenkiem od zmiennych warunków otoczenia. Warto wiedzieć, że PPH COOL w technologii chłodniczej z wykorzystaniem propanu jest w Polsce liderem, co było mocną podstawą do zaprojektowania i wdrożenia z sukcesem nowej konstrukcji kaskadowej.

Firma produkuje modele o wydajnościach chłodniczych w zakresie od 25 do 50 kW. Budowa urządzenia jest kompaktowa i może współpracować z każdymi chłodnicami, które są przeznaczone do czynnika R744. Sterowanie agregatu jest całkowicie automatyczne.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami handlowymi, których adresy i numery telefonów można znaleźć na stronie cool.pl.

Źróło i fot.: COOL