Wręczono nagrody w V edycji Konkursu „Wzorowy Plantator” Artykuły firmy Kontakt do firmy

20.08.2020

W czerwcu 2020 roku wręczono nagrody w piątej edycji konkursu „Wzorowy Plantator”. Służba Surowcowa Krajowej Spółki Cukrowej co roku w każdej cukrowni KSC wybiera Plantatora, który otrzymuje wyróżnienie za osiągane wyniki w uprawie buraków cukrowych,  innowacyjność i propagowanie nowych technologii oraz wzorową współpracę z Krajową Spółką Cukrową.
W tym roku z powodu pandemii uroczystość nie mogła odbyć się tradycyjnie podczas Dnia Pola Krajowej Spółki Cukrowej. W tej sytuacji Członek Zarządu KSC. Janusz Stachowiak oraz kierownictwo poszczególnych oddziałów i związków plantatorów wręczyli nagrody w cukrowniach KSC.
- Wszystkim Wzorowym Plantatorom gratuluję wyjątkowych osiągnięć w uprawie buraka cukrowego. Pomimo licznych wyzwań w tej działalności pokazaliście Państwo swoją zaradność, doświadczenie oraz skuteczność w codziennej, wymagającej i ciężkiej pracy. Krajowa Spółka Cukrowa zawsze stara się być blisko plantatorów i szukać rozwiązań problemów z którymi się zmagają. Dotychczasowa współpraca z Plantatorami buraka cukrowego przebiegała doskonale i liczymy, że to wyróżnienie - „Wzorowy Plantator” będzie  honorowym podsumowaniem Państwa pracy przy uprawie buraka cukrowego, ale także będzie nadal rozwijać drzemiący we wszystkich Plantatorach ogromny potencjał. Serdecznie dziękuję za sumienne wywiązywanie się z umowy kontraktacyjnej oraz życzę, aby ten sezon zakończył się dla Państwa z jeszcze lepszym wynikiem. – podsumował Janusz Stachowiak Członek Zarządu KSC.

Coroczny „Wzorowy Plantator” to konkurs zainicjowany przez pana Janusza Stachowiaka, Członka Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej, nadzorującego obszar surowcowy.

Cukrownia Dobrzelin
Pani Żaneta Nowakowska od 2013 roku jest Plantatorem Cukrowni Dobrzelin. Wspólnie z mężem Rafałem od 2002 roku prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 53 hektarów, w przyszłości planuje kontynuować produkcję roślinną i zwiększyć areał uprawy buraków (średni plon cukru z 1 ha wynosi ponad 15 ton). Powierzchnia gospodarstwa wynosi 53 hektary, uprawa buraków cukrowych zajmuje powierzchnię 6 ha, facelia 6 ha, rzepak 12 ha, zboża 25 ha i cebula ok. 2 ha. Pani Żaneta Nowakowska co roku wdraża nowe metody agrotechniczne (podsiew nawozów).

Cukrownia Kluczewo
Pan Antoni Cichorek jest wieloletnim Plantatorem Cukrowni Kluczewo. Corocznie uprawia buraki na powierzchni ok. 30 ha, uzyskując bardzo dobre wyniki oraz wywiązuje się z umowy kontraktacji. Pan Antoni posiada dużą wiedzę agrotechniczną oraz doświadczenie w branży rolniczej. Ponadto prowadzi w pełni zmechanizowane i nowoczesne gospodarstwo. Plantator jest wzorem do naśladowania dla innych Plantatorów buraka cukrowego i okolicznych rolników.

Cukrownia Krasnystaw
Pan Rafał Bogacz jest Plantatorem buraków cukrowych przy Cukrowni Krasnystaw. Ma 40 lat, mieszka w Niedrzwicy Kościelnej w powiecie lubelskim. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie. Od 2004 roku prowadzi wspólnie z żoną gospodarstwo rolne, które przekazali mu jego rodzice. W chwili obecnej powierzchnia gospodarstwa wynosi 200 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną. Podstawową uprawą w gospodarstwie od wielu lat jest burak cukrowy, którego powierzchnia zasiewu w bieżącym roku wynosi 45 ha. Ponadto uprawiana jest pszenica i rzepak. Gospodarstwo wyposażone jest w specjalistyczny sprzęt do uprawy buraków, który wykorzystywany jest dodatkowo do świadczenia usług w zakresie siewu i zbioru buraków. Pan Rafał Bogacz uprawia i produkuje buraki cukrowe o wysokich parametrach jakościowych, osiągając przy tym plony na poziomie ponad 70 t z ha, przy średniej zawartości cukru 18%.

Cukrownia Kruszwica
Pan Mariusz Gilewski ma 38 lat, mieszka w Kijewie w powiecie inowrocławskim i jest Plantatorem Cukrowni Kruszwica. Pan Mariusz prowadzi 19-hektarowe gospodarstwo położone w miejscowości Kijewo. Pan Mariusz uprawia buraki cukrowe na areale o powierzchni 6 ha. Oprócz buraków cukrowych Plantator uprawia pszenicę, kukurydzę i cebulę. Ponadto zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Do zainteresowań pana Mariusza należy turystyka i wędkarstwo, jednak jego największą pasją jest gotowanie.

Cukrownia Malbork
Pan Grzegorz Chyła jest młodym rolnikiem. Jego gospodarstwo położone jest w województwie pomorskim w miejscowości Nowa Wieś Kwidzyńska. Ojciec pana Grzegorza, pan Henryk Chyła uprawiał buraki cukrowe przez ponad 30 lat. W 2005 roku pan Grzegorz przejął część gospodarstwa, a od roku 2015 jest Plantatorem Cukrowni Malbork. Średni plon osiągnięty z ostatnich 3 lat wyniósł 78 t/ha, średnia polaryzacja w latach 2017-2019 to 17,06%. Powierzchnia całego gospodarstwa pana Grzegorza wraz z gruntami dzierżawionymi wynosi łącznie 53 ha, co przekłada się na poszczególne uprawy: 8 ha – buraki cukrowe, 13 ha – rzepak, 5 ha – jęczmień jary, 25 ha – pszenica ozima, pozostałe 2 ha to trwałe użytki zielone. Uprawy prowadzone są w najnowszych technologiach. Pan Grzegorz prowadzi również hodowlę bydła opasowego w ilości 20 sztuk.

Cukrownia Nakło
Pan Krzysztof Nowak prowadzący Gospodarstwo Rolne SAMPOL Sp. z o.o. położone w miejscowości Samostrzel w powiecie nakielskim o powierzchni 600 ha gruntów ornych, specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego oraz mięsnego rasy limousine. Pogłowie liczy około 700 sztuk bydła, w tym 120 to krowy dojne o średniej wydajności ponad 10 000 kg mleka. W gospodarstwie uprawia się głównie buraki cukrowe, kukurydzę na kiszonkę, pszenicę oraz trwałe użytki zielone. W 2020 roku pan Krzysztof zakontraktował w Cukrowni Nakło blisko 14 500 ton buraków cukrowych. Gospodarstwo dodatkowo prowadzi działalność usługową w zakresie kompleksowego zbioru zielonek oraz buraków cukrowych. Pan Krzysztof Nowak jest Dyrektorem gospodarstwa i absolwentem Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Ukończył kierunek rolniczy o specjalności agronomia i agrobiznes. W 2018 roku Krzysztof Nowak został odznaczony medalem „Zasłużony dla rolnictwa”. Wraz z małżonką Sabiną są laureatami 16. edycji konkursu „Rolnik Pomorza i Kujaw” w kategorii gospodarstwa wielkotowarowe.

Cukrownia Werbkowice
Pani Elżbieta Janicka prowadzi wraz z mężem Mateuszem 50-hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Gródek w powiecie hrubieszowskim. Gospodarstwo położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bug, gdzie dominują tzw. Hrubieszowskie pszenno-buraczane czarnoziemy, dlatego państwo Janiccy nieprzerwanie od 30 lat uprawiają buraki cukrowe, które stanowią 20% udziału w strukturze zasiewów. Uzyskiwane przez nich plony przewyższające 70 t/ha, przy polaryzacji 17%, są stabilne niezależnie od warunków pogodowych. Do pozostałych roślin uprawianych przez gospodarzy należą pszenica, rzepak, kukurydza i fasola. Zarówno pani Elżbieta, jak i jej mąż są otwarci na wszelkiego rodzaju nowości, które wykorzystują w praktyce w swoim gospodarstwie i bardzo chętnie współpracują ze służbami surowcowymi Cukrowni Werbkowice.

żródło i fot.: Krajowa Spółka Cukrowa