5 rozwiązań dla zakładów produkcji napojów Artykuły firmy Kontakt do firmy

07.03.2022

Cyfryzacja i automatyzacja, to dwie główne siły napędowe rynku napojów. Dużo można by pisać o korzyściach płynących z dopasowania się do tych trendów, takich jak niższe koszty, wyższa elastyczność i wyższy poziom zadowolenia klienta, ale my chcielibyśmy przedstawić przede wszystkim 5 konkretnych rozwiązań dla zakładów produkcji napojów.

Nie rozpisując się zbytnio, oto one:

Cyfrowa optymalizacja produkcji: elastyczne reagowanie na wymagania konsumentów

Teorie i modele biznesowe wciąż się zmieniają, ale jedno stwierdzenie nigdy nie traci na aktualności: „Klient nasz pan”. Przy czym wymagania klientów względem producentów stają się coraz bardziej wyśrubowane. Dotyczy to zwłaszcza elastyczności. Ten, kto nie jest w stanie w krótkim czasie przestawić swojej produkcji, traci udziały w rynku globalnym, jak i lokalnym. Podzielając tym samym los firm, które nie są w stanie spełnić różnych wymogów w zakresie kompletacji – kluczowe znaczenie ma więc „modyfikacja produkowanych jednostek”.

Aby przekuć te wyzwania na realne szanse biznesowe konieczna jest pełna integracja produkcji, dyspozycji i magazynów – to trudne zadanie, które jednak staje się łatwiejsze dzięki nowoczesnym systemom ERP i ich możliwościom w zakresie zarządzania danymi. Kolejną kwestią jest automatyzacja i niekoniecznie chodzi tu o pełną automatyzację całego zakładu produkcyjnego. Tak naprawdę już sieć WiFi w magazynie w połączeniu z urządzeniami mobilnymi może znacząco przyspieszyć proces kompletacji. Podobnie jak zintegrowane depaletyzatory, które kompletują zamówienia pod klientów. W ten sposób można efektywnie zaplanować prace personelu i znacznie zredukować czas kompletacji.   

Śledzenie pochodzenia procesów i produktów: walka przeciwko zafałszowanej żywności

Co jakiś czas informacje o zafałszowanej żywności trafiają na pierwsze strony gazet. Ten problem dotyczy nie tylko oliwy z oliwek, ale też soków owocowych, wina, kawy i herbaty. 

Aby chronić konsumentów należy połączyć sadowników, przetwórców, rozlewnie i handel w jedną sieć, tworząc tym samym przejrzysty łańcuch produkcji z pełnym śledzeniem pochodzenia. Certyfikacja IFS gwarantuje, że w całym procesie wytwarzania zainstalowano odpowiednie mechanizmy kontrolne. Dla producenta, a także dla dystrybutora oznacza to, że w każdym podprocesie muszą gromadzić dane lub mieć do nich dostęp. W tym celu konieczna jest ścisła integracja systemu ERP z procesem rejestracji danych, począwszy od uprawy aż do punktu sprzedaży. Z uwagi na to, że odpowiednia dokumentacja wszystkich procesów jest dostarczana przez system ERP, uzyskanie certyfikacji nie powinno stanowić żadnego problemu. A mówiąc o śledzeniu pochodzenia: CSB już od jakiegoś czasu zajmuje się technologią blockchain w celu weryfikacji integralności danych w całym procesie tworzenia wartości. 

Optymalizacja receptur: lepsze wykorzystanie ograniczonych zasobów

Rzut oka na surowce: różne zjawiska klimatyczne, takie jak wiosenne przymrozki czy utrzymujące się okresy suszy spowodowały w ostatnich latach znaczne straty producentów owoców i winorośli, a tym samym wzrost cen. Do tego należy uwzględnić popularne trendy. Na przykład rosnąca popularność ginu spowodowała niedobór owoców jałowca i innych składników roślinnych. Zauważalny jest także niedobór chmielu w wyniku wzrostu spożycia piwa rzemieślniczego i coraz większego zapotrzebowania na ten surowiec w branży piwowarskiej. Gdy optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów staje się kluczowe, warto rozważyć wdrożenie systemu do optymalizacji receptur. Taki system zapewni optymalne dostawy surowców dla wytwarzanych półproduktów i produktów gotowych w dowolnym momencie procesu. Dotyczy to także innego czynnika produkcji jakim jest praca. Dlatego już dziś warto dokładnie zaplanować pracę pracowników i uwzględnić tę informację w ogólnej kalkulacji ekonomicznej. Da to w wyniku rachunek marży pokrycia, który pozwoli utrzymać koszty pod kontrolą.

CRM, EDI, BI: składniki sukcesu w handlu detalicznym

B2B, OEE, CPU, KPI, ROI… Żargon korporacyjny jest pełen skrótów. I na tej liście nie może zabraknąć też CRM, EDI czy BI, ponieważ za tymi skrótami kryją się rozwiązania IT, które ułatwiają pracę przedsiębiorców i przyspieszają złożone procesy decyzyjne. Przypuśćmy, że jesteśmy producentem ginu lub piwa rzemieślniczego. Po wyprodukowaniu naszych wyrobów chcemy sprzedać je do sklepów spożywczych. Fakty są jednak takie, że marże są coraz niższe a wymagania względem producentów coraz większe. Dlatego właśnie trzeba znać swoje procesy i wskaźniki na wylot. Rozwiązanie Business Intelligence (BI) służy do gromadzenia, analizy i wizualnej prezentacji danych. Dzięki temu można szybko zorientować się, gdzie drzemie potencjał, a gdzie sytuacja jest trudna. Kiedy już znaleźliśmy nasz rynek docelowy i gdy dostawa jest gotowa do wysyłki, szybko staje się jasne, kto jest na lepszej pozycji, producent czy odbiorca.

Prawie wszystkie duże sieci mają ustandaryzowane dane słownikowe i wymagają od swoich dostawców takich samych struktur danych. Te oczekiwania należy zawsze wziąć pod uwagę. Przede wszystkim dlatego, że przy sprzedaży naszego przykładowego ginu czy piwa musimy zmierzyć się z licznymi wymaganiami dotyczącymi formatu danych bazy artykułów i formatu danych dostawców. Jeśli dane nie są odpowiednio sformatowane, to ich właściwe przygotowanie będzie wiązać się z wysokimi nakładami. I taka sytuacja będzie mieć miejsce w przypadku każdej dostawy. Elektroniczna wymiana danych (EDI) przejmuje te uciążliwe zadania i szybko przekazuje wszystkie ustandaryzowane dane do odbiorcy. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze. Przy każdej dostawie. 

Kasy fiskalne zabezpieczone przed modyfikacją: przeniesienie danych do chmury

Dyskusja na ten temat toczyła się w Niemczech już dawna, ale dopiero od września 2020 roku weszły w życie wiążące przepisy. Mowa o technicznym urządzeniu zabezpieczającym dla kas fiskalnych (w skrócie: TSE) oraz o podobnych systemach zapisu. Kasy fiskalne muszą być generalnie zabezpieczone przed modyfikacją. Dane są zapisywane albo na tradycyjnych nośnikach pamięci albo w chmurze, która jest bardziej współczesnym wariantem przechowywania danych. Chmura jest też bezpieczniejszym wariantem, ponieważ karty pamięci mogą zostać zgubione lub zniszczone.

ERP jako podstawa cyfryzacji w branży napojów

Cyfryzację można porównać z mapą drogową. Wiele dróg prowadzi do Rzymu, ale mapa drogowa cyfrowej teraźniejszości tworzy prawdziwy labirynt. Tym bardziej zyskuje na znaczeniu system nawigacji, który przeprowadzi nas w kierunku cyfryzacji. To zadanie spełnia system ERP, ponieważ stanowi on podstawę procesów cyfryzacji. Wiele zakładów produkcji napojów zrobiło już kilka dużych kroków w tym kierunku. Na przykład producent soków Beckers Bester połączył już swoje instalacje do produkcji soków z systemem ERP. Nie da się ukryć, że inteligentna fabryka stała się rzeczywistością także w branży napojów.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi przykładami referencyjnymi. Opisujemy tu konkretne przykłady optymalizacji, cyfryzacji i automatyzacji  z szeroko rozumianego sektora spożywczego.
Zapraszamy także do obserwowania profilu CSB-System Polska na portalu LinkedIn.

Autor: Adrian Bogacz – Konsultant ds. sprzedaży CSB-System Polska
Źródło i fot.: CSB-System