Alergeny – czym są i dlaczego podlegają kontroli
Każdy konsument ma prawo do informacji na temat żywności, którą kupuje. Na dokonywane przez niego wybory mogą wpływać między innymi względy zdrowotne, ekonomiczne, środowiskowe, społeczne, czy etyczne.
Czym są alergeny?
Alergeny to białka, na które organizm osoby uczulonej reaguje produkcją przeciwciał. To wyzwalające reakcję alergiczną antygeny, które odpowiadają za ujawnienie się IgE-zależnej reakcji alergicznej typu natychmiastowego. Organizm rozpoznaje je jako obce substancje, dlatego prowadzą one do powstania reakcji immunologicznej.
Objawy alergii pokarmowej
Alergia pokarmowa to niepożądana reakcja na pokarm, która ma mechanizm immunologiczny. Dolegliwości pokarmowe, atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa i spojówek, ale również atak astmy oskrzelowej lub nawet zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny – to objawy wynikające z alergii pokarmowych. Brak prawidłowej informacji dotyczącej alergenów zawartych w produktach spożywczych może nieść ze sobą poważne konsekwencje, dlatego tak ważna jest wiedza na temat ich występowania w żywności.
Substancje alergizujące i częstotliwość występowania alergii pokarmowych
Częstotliwość spożywania produktu w danym regionie geograficznym oraz wiek osoby spożywającej dany produkt warunkują występowanie alergii pokarmowych. Niemowlęta i dzieci częściej dotyka ten problem. Nie znaczy to jednak, że nie dotyczy on osób dorosłych. Jak donosi Międzynarodowa Sieć ds. Bezpieczeństwa Żywności (INFOSAN) częstość występowania alergii pokarmowych szacuje się na około 1-3% u dorosłych i 4-6% u dzieci. Zgłoszono, że ponad 70 różnych pokarmów może powodować alergie pokarmowe. Żywność, która wywołuje najcięższe reakcje i większość przypadków alergii pokarmowych to między innymi zboża zawierające gluten, jaja, orzeszki ziemne, soja i mleko.
Jak uniknąć ryzyka?
Jedynym sposobem na uniknięcie objawów alergii dla osób uczulonych jest unikanie spożywania pokarmów, które w swoim składzie zawierają produkt powodujący reakcję alergiczną. Publiczna świadomość na temat występowania alergenów w żywności jest pierwszym krokiem do wyeliminowania zagrożenia, dlatego zaleca się deklarowanie tych środków spożywczych i składników z nich pochodzących na etykietach produktów żywnościowych wprowadzanych na rynek.
Nasza wkład w bezpieczeństwo żywności
Bezpieczeństwo i wysoka jakość żywności to jeden z celów, w dążeniu do którego pomaga nasza firma. WESSLING Polska sp. z o.o. wykonuje badania alergenów zgodnie z wytycznymi zawartym w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Oferujemy akredytowane badania glutenu, siarczanów (dwutlenku siarki), białek mleka, jaj, orzechów laskowych, włoskich, nerkowca, ziemnych oraz migdałów, soi, łubinu, sezamu i gorczycy, a także weryfikację etykiet środków spożywczych, czyli ocenę ich oznakowania pod kątem wymagań powyższego rozporządzenia. Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.
Źródło: Wessling
Fot.: ©istockphoto.com/mediaphotos