ERP dla branży spożywczej: 3 rady jak wybrać odpowiedni dla siebie system
Nawet do 75 procent projektów ERP kończy się porażką, szacują analitycy z amerykańskiej firmy konsultingowej Gartner. Da się jednak tego uniknąć, ponieważ wiele przeszkód można usunąć z drogi już na etapie wyboru systemu ERP. Pytanie tylko, jak wybrać ten właściwy dla siebie system w całym gąszczu ofert?
Systemów ERP jest bardzo dużo. Dostawcy komercyjni już od dawna nie są jedynymi oferentami rozwiązań IT. Na rynku dostępne jest też oprogramowanie typu open source. Okazuje się, że wiele przedsiębiorstw produkujących żywność będzie potrzebowało już wkrótce nowego systemu. Ze względu na różnorodność ofert nie będzie to łatwa decyzja. Zwłaszcza dla firm średniej wielkości, w których realizacja tak dużego projektu jak poszukiwanie ERP nierzadko przyprawia o ból głowy.
Trzy możliwe podejścia przy wyborze ERP
Proces wyboru oprogramowania ERP jest skomplikowany. System jest jak garnitur szyty na miarę, czyli musi być dopasowany i w zasięgu możliwości finansowych. Postępująca dużymi krokami cyfryzacja wywiera dodatkową presję na branżę spożywczą: z przeprowadzonego przez firmę Capgemini badania trendów w IT wynika, że już trzy czwarte firm spożywczych zdecydowało się na konsekwentną cyfryzację procesów. Podstawą tych działań są i pozostaną systemy ERP. Przede wszystkim dlatego, że stanowią one fundament całego łańcucha tworzenia wartości.
Jak więc znaleźć najlepszy dla siebie system ERP? Do poszukiwań można podejść na trzy sposoby:
- Rekomendacje systemu ERP od innych zakładów produkcji żywności.
- Zgłoszenie się do wyspecjalizowanej firmy doradczej.
- Samodzielne poszukiwania.
W procesie wyboru oprogramowania dla zakładów produkcji żywności nie ma jednej drogi, ale jest kilka przydatnych drogowskazów.
Trzy aspekty wyboru ERP dla przemysłu spożywczego
Najważniejsza rada brzmi: wybór oprogramowania wymaga solidnego przygotowania i szczegółowego rozprawienia się z tematem. W końcu nikt nie chce należeć do tych 75 procent firm, u których projekt ERP zakończył się fiaskiem. Bazując na naszym doświadczeniu z ponad 1200 projektów wdrożeniowych chcielibyśmy podzielić się naszą wiedzą. Poniżej trzy praktyczne rady dla każdego, kto poszukuje właściwego dla siebie systemu ERP:
1. System musi znać język branży spożywczej
Właściwie dopasowane oprogramowanie branżowe pomoże sprostać codziennym wyzwaniom w branży spożywczej. A ta lista jest dosyć długa: wysokie wymagania w odniesieniu do dokumentacji, optymalizacja wykorzystania wsadów materiałowych, produkcja wsadowa, zintegrowane dane wagowe – system ERP w wersji standardowej musi potrafić to wszystko i o wiele więcej. Ważne jest również to, aby oprogramowanie miało swój punkt wyjściowy w recepturach. Na tej podstawie dokonywany jest zakup surowców, planowana jest produkcja, kalkulowane są koszty produktu i optymalizowane są proporcje mieszania. Tylko te zakłady, które kontrolują swoje receptury za pomocą systemu informatycznego są w stanie prawidłowo etykietować produkty, wykazać wszystkie alergeny, dodatki i wartości odżywcze, a także zagwarantować pełne śledzenie pochodzenia dla każdego wsadu.
2. Możliwość użycia ERP jako rozwiązania mobilnego to duży atut
Jak wprowadzane są dane w Twojej firmie? Za pomocą urządzeń przenośnych, czy nadal tradycyjnie przy użyciu długopisu i kartki papieru? Jeśli nawał papierowych dokumentów daje się już mocno we znaki, to warto pomyśleć o rozwiązaniach mobilnych, takich jak przenośne urządzenia do rejestracji danych, kompletacja za pomocą komend głosowych (pick-by-voice) czy też przy użyciu inteligentnych okularów (pick-by-vision). Mobilność gwarantuje też stały dostęp do wszystkich informacji, niezależnie do miejsca i czasu. Wszędzie tam, gdzie dane muszą być na bieżąco wprowadzane, przetwarzane lub sprawdzane, rozwiązania mobilne oferują szereg wymiernych korzyści. Dzięki nim można nie tylko zaoszczędzić czas i zredukować koszty na przyjęciu towarów, w obszarze produkcji czy w magazynach, ale również wyeliminować potencjalne źródła błędów. Płynna komunikacja z systemem ERP oznacza nie tylko ciągłość rejestracji danych, ale również brak konieczności ich manualnego wprowadzania czy też ich dwukrotnej rejestracji. Doskonałym przykładem jest rosyjska grupa Miratorg. Wszystkie ważne z punktu jakości zadania, od przyjęcia towarów aż do wysyłki, Miratorg wykonuje z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i bezpośrednio w procesie. Wyniki kontroli mogą być użyte i bezpośrednio przetwarzane w systemie ERP. A ponieważ dane są udokumentowane elektronicznie, ich natychmiastowa dostępność jest zagwarantowana nawet w nagłych wypadkach.
3. Inteligentna fabryka spożywcza potrzebuje otwartego systemu
Ważną cechą systemu ERP jest jego prosta integracja z innymi systemami, ponieważ jako główne centrum sterowania w przedsiębiorstwie musi on płynnie komunikować się z różnymi programami. Na przykład w celu wymiany danych z dostawcami, sieciami handlowymi lub własnymi sklepami firmowymi albo w celu eksportu informacji o produktach do sklepu internetowego. Działa to jednak tylko wtedy, gdy system ERP integruje wszystkie kluczowe podsystemy oraz zapewnia przepływ informacji pomiędzy nimi. Ważne interfejsy to na przykład RFC1006, OPC UA, EtherCat, ProfiNet, Ethernet/IP, Sercos III, CC–Link IE, CAN, Modbus, Profibus lub USB. Ponadto musi istnieć możliwość integracji maszyn, urządzeń, magazynów, systemów transportowych, sterowników robotów bądź systemów pomiarowych i wagowych z systemem ERP. Warto również zapytać dostawcy systemu, czy oferuje interfejsy do wszystkich otwartych i zamkniętych protokołów komunikacyjnych. Przede wszystkim dlatego, że samosterująca Inteligentna Fabryka Spożywcza zbliża się wielkimi krokami. A taka fabryka potrzebuje głównie jednego: wszechstronnej otwartości.
Dostawca ERP musi dysponować zespołem specialistów branżowych
Po decyzji o zakupie wybranego systemu przychodzi czas na implementację, a tu liczy się szybkość. Ważna jest przy tym sprawdzona metodyka wdrożeniowa i doświadczenie w realizacji podobnych projektów wdrożeniowych w przedsiębiorstwach z branży spożywczej. Ale: każdy projekt jest tak indywidualny jak samo przedsiębiorstwo. Dlatego warto upewnić się, że dostawca systemu ERP dysponuje zespołem doświadczonych specjalistów branżowych, którzy pomogą uporać się z licznymi przeszkodami w procesie implementacji systemu. Bo o tym, że wiele projektów wdrożeniowych kończy się fiaskiem już wszyscy wiemy.
Zachęcamy do odwiedzenie naszej witryny oraz profilu LinkedIn CSB-System Polska.
Autor: Adrian Bogacz - konsultant ds. sprzedaży
Źródło i fot.: CSB-System