Instalacja chłodniczo-mroźnicza w Centrum Dystrybucji Janex Artykuły firmy Kontakt do firmy

02.12.2020

W Centrum logistycznym MLP Pruszków II położonym w okolicach Warszawy, w gminie Brwinów, w odległości 5 km od Pruszkowa powstała nowa inwestycja. Swoje najnowsze zakłady wybudowała firma JANEX, specjalizująca się w dystrybucji wyrobów mięsnych i wędliniarskich oraz oferująca szeroki asortyment półproduktów oraz innowacyjnych rozwiązań dla gastronomii. Obiekt wykonany został w najwyższym standardzie klasy A, co zapewnia najwyższą jakość funkcjonowania. Instalacje chłodnicze, mroźnicze i odzysku ciepła dla Centrum Dystrybucji JANEX wykonała firma PPH COOL.

Inwestycja obejmuje instalacje chłodnicze z pośrednim obiegiem czynnika przeznaczonym do zasilania pomieszczeniowych chłodnic powietrza, chłodnic central wentylacyjnych, urządzeń  technologicznych oraz instalacji odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych. Chłodzenie pomieszczeń technologicznych realizowane jest przez instalacje mroźnicze i instalacje chłodnicze pracujące na pośrednim czynniku chłodniczym SUPERCOOL, który jest wodnym roztworem mrówczanu potasu. To nie pierwszy projekt, w którym PPH COOL wykorzystuje roztwór mrówczanu potasu jako pośredni czynnik chłodzący w instalacjach technologicznych, ale na tę chwilę największy.

Źródłem chłodu dla instalacji chłodniczych są 2 ekologiczne agregaty wody lodowej z czynnikiem chłodniczym R290 (propan) typ VCGV 640HT EC L O produkcji COOL o łącznej wydajności chłodniczej 800 kW. Dodatkowo są one wyposażone w odzysk ciepła przegrzania. Oba chillery mają za zadanie schłodzenie mrówczanu potasu od temperatury -4°C do temperatury -8°C. Zastosowany 29% roztwór mrówczanu potasu posiada temperaturę zamarzania na poziomie -20°C.

Natomiast źródłem chłodu dla instalacji mroźniczych jest również agregat wody lodowej produkcji COOL z czynnikiem chłodniczym R449a typ VCR 360 HLT-2P-O o wydajności chłodniczej 121,4 kW. Także ten agregat wyposażony jest w odzysk ciepła przegrzania. Zadaniem tego chillera jest schłodzenie 43% roztworu mrówczanu potasu o temperaturze zamarzania -40°C od temperatury -26°C do -30°C.

Roztwór mrówczanu potasu pracujący jako medium chłodzące w układzie pośrednim to wiele korzyści zarówno od strony ekonomicznej, jak i ekologicznej. Firma COOL stosuje z powodzeniem ten roztwór pod nazwą handlową SUPERCOOL wzbogacony o wszelkie niezbędne dodatki uszlachetniające, m.in. antykorozyjne, chroniące elementy instalacji hydraulicznej.  Płyn ten posiada szereg cech pożądanych w technologiach chłodniczych takich jak:

  • niska lepkość;
  • wysoki współczynnik przewodzenia ciepła;
  • możliwość stosowania do praktycznie całego spektrum materiałów stosownych w aktualnych systemach hydraulicznych z nielicznymi wyjątkami.

Dobrze wyważony kosztowo system chłodzenia pośredniego stanowi nie tylko dobrą ofertę pod względem cenowym, ale również posiada niepodważalne zalety natury technicznej takie jak:

  • w porównaniu z układami chłodzenia bezpośredniego DX (np. układ CO2) awaryjność systemu pośredniego jest mniejsza, a w przypadku awarii – wycieku, naprawa jest mniej skomplikowana i mniej kosztowna, a sam wyciek nie stanowi zagrożenia dla środowiska z uwagi na naturalne składniki roztworu mrówczanu potasu;
  • ogólnie serwisowane układów pośrednich nie wymaga tak wykwalifikowanego serwisu jak w przypadku układów DX, a w szczególności układów DX pracujących na CO2.

Wymienione wyżej cechy sprawiają, że w porównaniu z roztworami glikolu w instalacji mogą być dobierane pompy o mniejszym sprężu, chłodnice o relatywnie mniejszych gabarytach oraz mniejsze średnice rurociągów, co wiąże się z mniejszymi kosztami inwestycyjnymi.

Proponowane przez PPH COOL rozwiązania dla instalacji chłodniczych nisko- i średniotemperaturowych oparte o ekologiczne agregaty wody lodowej serii AQUACOOL GREEN i roztwór mrówczanu potasu jako czynnik chłodzący w instalacjach są przez końcowego klienta przyjmowane z coraz większym zainteresowaniem. Klienci przekonują się nie tylko do niższych kosztów inwestycji, eksploatacji systemu, ale także do proekologicznego rozwiązania pozwalającego na skuteczne podążanie za wciąż zaostrzanymi przepisami legislacyjnymi dotyczącymi urządzeń chłodniczych.

---

PPH COOL jako firma produkcyjno-handlowa, istniejąca na rynku prawie 40 lat jest atrakcyjnym partnerem biznesowym dla inwestorów oraz wykonawców. Firma produkuje własne urządzenia serii AQUACOOL GREEN (R290 – propan) oraz AQUACOOL (czynnik chłodniczy R410A, R134A, R513A i R449A) i stosownie do wymagań klienta oferuje energooszczędne systemy chłodnicze i klimatyzacyjne dobrane optymalnie do rodzaju inwestycji. Firma może pochwalić się swoimi referencjami na terenie całego kraju, a także zagranicą (m.in. w Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech). Najbardziej rozpoznawalne to systemy chłodnicze linii technologicznych zakładów przetwórstwa spożywczego i zakładów przemysłowych, systemy chłodnicze sieci supermarketów, instalacje chłodnicze lodowisk (otwartych i zamkniętych), a także instalacje klimatyzacji komfortu budynków użyteczności publicznej (biura, hotele, uczelnie, szpitale, hale sportowe itd.).

Źródło i fot.: Cool