Prezes Bajko odchodzi, Paweł Gaca zostanie Prezesem Spomlek Artykuły firmy Kontakt do firmy

16.11.2022

Historyczny moment zapisze się na kartach Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. Po 14 latach Prezes Edward Bajko żegna się ze stanowiskiem. Na jego następcę Rada Nadzorcza powołała Wiceprezesa Pawła Gacę.

W sierpniu 2008 roku w osnowie zawirowań i problemów ze Spółdzielnią Rada Nadzorcza odwołała wieloletniego prezesa firmy Szczepana Skomrę i powołała na stanowisko Edwarda Bajko ówczesnego wiceprezesa. To był przełom  dla dostawców i pracowników oraz zasadnicza zmiana zasad funkcjonowania firmy. W ciągu roku Bajko podjął decyzję o specjalizacji Spółdzielni w produkcji serów dojrzewających i produktów proszkowanych likwidując działy produkujące galanterię. Budziło to obawy i spotkało się z niezadowoleniem części członków spółdzielni i pracowników . Decyzja okazała się jednak trafiona i dała skrzydła dla rozwoju mleczarni. W 2010 roku Spomlek na prawach spółdzielczych przejął OSM w Elblągu, po 3 latach OSM w Chojnicach, które dzisiaj są bardzo dobrze funkcjonującymi oddziałami. Powstanie pierwszej w Polsce marki serów żółtych „Serenada”, wypromowanie serów długodojrzewających z „Bursztynem” na czele, wejście w segment innowacyjnych proszków mlecznych WPC i WPI oraz rozwój rynku HoReCa to decyzje Zarządu z ostatnich lat, które owocują w biznesie Spółdzielni.

Po 42 latach pracy w Spomleku i osiągnięciu wieku emerytalnego Edward Bajko postanowił odejść z firmy.

- To była bardzo trudna decyzja, ale firma jest w bardzo dobrej kondycji, a ja potrzebuję odpocząć, dlatego uznałem, że to dobry czas na pożegnanie się z funkcją prezesa. Brzmi to prozaicznie, ale będę spełniał swoje marzenia i realizował plany, które trudno było pogodzić z codziennymi obowiązkami służbowymi. Zostawiam godnego następcę, który będzie kontynuował naszą wspólnie wybraną drogę rozwoju firmy – mówi Edward Bajko.

Rada Nadzorcza Spółdzielczej Mleczarni Spomlek na wniosek Edwarda Bajko odwołała go z funkcji Prezesa Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z dniem 31 grudnia 2022 roku.

Jednogłośnie na funkcję Prezesa Zarządu powołała od 1 stycznia 2023 roku Pawła Gacę.

Gaca od 2008 roku pełnił funkcję wiceprezesa SM Spomlek i wspólnie z Edwardem Bajko rozwinął firmę, która po 14 latach jest jedną z wiodących mleczarni specjalizujących się w produkcji serów żółtych.

Paweł Gaca posiada kilkunastoletnie doświadczenie w inwestycjach na rynku finansowym, które łączy z bogatą praktyką w zastosowaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych w procesie zarządzania. Pracował m.in. w firmach Sygnity (dawniej ComputerLand) i Comarch. Wcześniej przez kilka lat realizował swoją pasję naukową – najpierw podczas indywidualnych studiów na Politechnice Lubelskiej i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (zakończonych dyplomem mgr inż. zarządzania i marketingu) oraz jako pracownik naukowy Akademii Rolniczej w Lublinie. Jest autorem i współautorem publikacji omawiających funkcjonowanie agrobiznesu.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie i dziękuję Radzie Nadzorczej za kredyt zaufania, który mi dali. Nie planuję rewolucyjnych zmian w firmie, a jedynie kontynuowanie budowy kultury organizacyjnej, która ma duży wpływ na zwiększenie efektywności Spółdzielni – mówi Paweł Gaca.

Zmiana Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek nastąpi 1 stycznia 2023 r.

Zdjęcie: od lewej Edward Bajko, Paweł Gaca
Źródło i fot.: materiały prasowe Spomlek