Tak dziś chłodzimy - jak nowoczesne technologie przemysłowe odpowiadają na wyzwania ekologiczne. Artykuły firmy Kontakt do firmy

25.04.2024

Ostatnimi czasy ugruntowuje się koncepcja systemu chłodniczego dla typowych zakładów produkcji żywności bazującego na czynnikach ekologicznych. Typowy zakład w założeniu ogólnym posiada komory mroźnicze, zamrażalnię oraz komory chłodnicze tzw ,,zerowe” z temperaturą powyżej 0⁰C i dla zapewnienia właściwych temperatur roboczych projektuje się jeden kombinowany system chłodniczy. Komory zerowe czyli kubatury w postaci np. pomieszczeń rozbioru mięsa , przechowywania i logistyki produktów łatwo psujących się np. nabiału są chłodzone układem pośrednim tzn systemem rurociągów doprowadzających do chłodnic wentylatorowych zimny roztwór glikolu o temperaturze lekko minusowej np. -5 ⁰C . Wytwornicą chłodu w obwodzie wspomnianego glikolu jest agregat wody lodowej ( chiller ). Komory mroźnicze i zamrażalnie są obsługiwane przez agregaty bezpośredniego odparowania z temperaturą parowania czynnika chłodniczego na poziomie -40⁰C i niższej i są spięte w układzie kaskadowym z obwodem glikolowym komór zerowych, tzn , że oddają one ciepło za pośrednictwem swoich skraplaczy do obwodu glikolowego. W dolnym stopniu układu kaskadowego wykorzystuje się coraz mocniej popularyzujący się w przemyśle dwutlenek węgla (R744) natomiast chiller chłodzący stopień górny napełniony jest najczęściej propanem ( R290). Obydwa czynniki są gazami naturalnymi i przez to ekologicznymi. Tym sposobem klient staje się szczęśliwym użytkownikiem instalacji niepodlegającej szykanom z rozporządzenia f-gazowego. 

PPH COOL jest w tej chwili jedną z nielicznych w Polsce firm będących w stanie nie tylko wykonać przedstawioną powyżej instalację ale która jest również producentem urządzeń chłodniczych wykorzystujących wspomniane naturalne czynniki chłodnicze. Chillery propanowe AQUACOOL GREEN i ich szerokie możliwości ugruntowały pozycję firmy na rynku jako ,,propanowego” lidera natomiast coraz mocniej rozwijana konstrukcja agregatów chłodniczych POLARCOOL pracujących z wykorzystaniem dwutlenku węgla umożliwia firmie oferowanie z powodzeniem  kombinowanych instalacji R290/R744. Własna produkcja urządzeń sprawia, że COOL jest w stanie przedstawić inwestorowi lepiej dopasowaną do jego wymagań konfigurację urządzeń a serwis fabryczny zapewnia bezpieczeństwo nieprzerwanego funkcjonowania instalacji. 

Szanowny Kliencie, skontaktuj się z nami jeśli możemy pomóc w kwestii chłodzenia.

Źródło i fot.: COOL