Wieloagregatowe instalacje chłodnicze o niskich wydajnościach chłodniczych Artykuły firmy Kontakt do firmy

18.03.2021

Do końca 2021 roku zgodnie z przepisami UE bez limitu GWP dla czynników chłodniczych dopuszczone są do stosowania wieloagregatowe układy chłodnicze o wydajności chłodniczej od 40 kW lub większej.

Od 1 stycznia 2022 zostaje wprowadzony limit w stosowaniu czynników dla takich rozwiązań. Mianowicie, tylko instalacje wykorzystujące czynniki chłodnicze z maksymalnym GWP=150 będą dopuszczone w takich układach.

PPH COOL z powodzeniem stosuje nowe rozwiązania, które oparte są na agregatach chłodniczych i sprężarkowych wykorzystujące czynniki R448A i R449A i maksymalnej mocy chłodniczej do 40 kW, na co pozwalają przepisy UE.

Jedną z naszych ostatnich inwestycji jest sklep TOPAZ w Starym Opolu k/Siedlec, gdzie zastosowaliśmy układy chłodnicze o małych wydajnościach:

  • Na dużą komorę logistyczną (mroźnie o kubaturze 5 800 m3) dostarczyliśmy 4 niezależne układy chłodnicze po 25 kW każdy i temperaturze odparowania czynnika To = -30°C (agregaty typoszeregu KOMPAKT 6MT-35X DC w wykonaniu split z oddzielnymi skraplaczami);
  • Na dużą komorę logistyczną (chłodnie) dostarczyliśmy 4 niezależne układy chłodnicze po 50 kW każdy przy odparowaniu czynnika chłodniczego To = -5°C  (agregaty typoszeregu GSE 4MI-30X);
  • Na komory chłodnicze, które są częścią sklepu (3 szt. nabiał, wędlina, owoce), w których przebywają klienci dostarczyliśmy 3 układy chłodnicze (agregaty typoszeregu MINI Q7 33Y);
  • Do zasilania wysp mroźniczych w sklepie zastosowano jeden agregat z płynna regulacją wydajności (agregat typoszeregu MINI ZFD-13). 

Takie właśnie rozwiązania pozwalają mocno zdywersyfikować wystąpienie ewentualnych problemów z instalacją. W takim przypadku awaria jednego układu pozwala zachować ciągłość pracy całego obiektu nie wyłączać całego układu chłodniczego, a jedynie pojedynczy. W przypadku wystąpienia nieszczelności w układzie jednego zestawu utrata czynnika chłodniczego ze względu na niewielki załadunek nie stanowi dużego kosztu i strat dla środowiska. Łatwiejsza i tańsza jest również naprawa.

PPH COOL posiada w ofercie cały typoszereg agregatów chłodniczych w różnych wersjach i na różnych sprężarkach. Wersje standard to najprostsze modele bez obudowy inne to agregaty w obudowie typu MINI i KOMPAKT. W ofercie firmy dostępne są chłodnice (np. marki STEFANI), armatura i automatyka chłodnicza do kompletacji zestawów.

Autor: Marcin Pałka – Kierownik Produktu
Źródło i fot.: PPH COOL