Z jakich powodów zrównoważony rozwój firmy po prostu się opłaca? Artykuły firmy Kontakt do firmy

02.09.2024

Ochrona klimatu i zrównoważony rozwój są nieustannie przedmiotem debaty publicznej. Oto trzy powody, dla których także producenci żywności powinni zainteresować się tym tematem.
Mówiąc o zrównoważonym rozwoju w biznesie nie mówimy tylko o kwestiach ekologicznych czy społecznych. Równie ważny jest wymiar ekonomiczny. Ochronę klimatu i działalność gospodarczą trzeba wyważyć. Tak naprawdę ochrona klimatu i gospodarka wcale nie znajdują się na przeciwległych biegunach. I nie da się nie zauważyć, że w dzisiejszych czasach działania na rzecz zrównoważonego rozwoju coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Przede wszystkim z trzech powodów.

1. Nowe standardy zrównoważonego rozwoju UE
Ustawy i dyrektywy dotyczące ochrony klimatu i polityki zrównoważonego rozwoju zaostrzają się. Dyrektywa w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw została już podpisana i opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Weszła ona w życie 5 stycznia bieżącego roku, a państwa członkowskie mają 18 miesięcy na włączenie jej do swojego prawa krajowego. Raportowanie będzie się odbywać według określonych, jednolitych standardów – ESRS (European Sustainability Reporting Standards). 12 opublikowanych Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) dzielimy na standardy przekrojowe, środowiskowe (E), społeczne (S) i dotyczące ładu korporacyjnego (G). Celem CSRD jest zmiana i wzmocnienie zasad wprowadzonych przez NFRD (dyrektywa w sprawie sprawozdawczości niefinansowej), a tym samym zwiększenie przejrzystości w zakresie postępów przedsiębiorstw w kwestii zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Duże  przedsiębiorstwa, które jako pierwsze podlegają obowiązkowi sprawozdawczemu, wyznaczą nowy standard. W przyszłości będą one również w coraz większym stopniu włączać swoich dostawców do łańcucha tworzenia wartości i wymagać od nich na przykład zachowania przez nich zgodności ze standardami społecznymi. Podsumowując, już teraz warto zacząć dopasowywać model biznesowy pod kątem zrównoważonego rozwoju - po to, aby za 2, czy 3 lata móc spełnić wymogi raportowania zgodnie z ESRS.

2. Świadomość konsumentów zmienia się
Drugi powód to konsumenci. Wprawdzie nadal wielu z nich nie jest gotowych zapłacić więcej za produkty wytwarzane w sposób zrównoważony, ale to nastawienie sukcesywnie się zmienia. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę już nie tylko na wartości odżywcze produktów. Równie ważne jest etyczne pozyskiwanie wysokiej jakości surowców użytych do ich wytworzenia, zgodnie ze zrównoważonymi i uczciwymi praktykami biznesowymi. Jakość produktów oraz wpływ na środowisko odgrywają coraz większa rolę w decyzjach zakupowych. Niektórzy konsumenci są nie tylko doskonale poinformowani, ale też dość krytyczni. I ich grono będzie się stale powiększać. To nowa grupa docelowa, na którą producenci żywności powinni nastawić się lepiej dziś niż jutro – wprowadzając na rynek produkty wytwarzane w sposób zrównoważony.

3. Zrównoważony rozwój pomaga obniżyć koszty
I po trzecie: działania na rzecz zrównoważonego rozwoju prowadzą automatycznie do optymalizacji i racjonalizacji procesów wewnątrzzakładowych. Dobrym przykładem jest logistyka transportu i często zbyt wysokie emisje CO2. Te emisje można obniżyć używając na przykład oprogramowania do optymalizacji tras. To z kolei przekłada się na koszty. Nawet najkrótsze objazdy na pojedynczych trasach szybko przekładają się w ogólnym rozrachunku wszystkich tras na kilka nadplanowych godzin i wiele litrów paliwa, które codziennie są wykazywane jako koszty dodatkowe. Producenci żywności mogą obniżyć koszty w obszarze transportu nawet do 15 procent, jeśli planują, sterują i kontrolują procesy za pośrednictwem oprogramowania. Systemy do planowania i optymalizacji tras umożliwiają  szereg ulepszeń w zakresie dyspozycji, wyznaczania tras, maksymalnego wykorzystania ładowności pojazdów, zaplanowania pracy personelu i optymalnego wykorzystania pojazdów. Pozwala to nie tylko znacznie zredukować koszty transportu, które stanowią najwyższy odsetek kosztów w obszarze logistyki, ale też lepiej wykorzystać dostępne zasoby.   
Wiele przykładów z praktyki dowodzi, że rozwiązania IT powinny łączyć aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. Kluczową role odgrywa w tym przypadku dokładne prognozowanie wielkości sprzedaży, co w rezultacie przełoży się zredukowanie marnotrawstwa żywności do minimum. Albo wykorzystanie systemów zarządzania energią, które mogą znacznie zmniejszyć ogólne zużycie energii.
Podsumowując, ekologiczne podejście się opłaca – i dla przedsiębiorców, i dla konsumentów!

Źródło i fot.: CSB-System